درباره هوش تجاری
 هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار (Business Intelligence) که به اختصار BI خوانده می شود، به فرآیند تبدیل داده های خام به اطلاعات تجاری و مدیریتی گفته می شود که به مدیران سازمان کمک می کند تاتصمیمات خود را سریعتر و بهتر اتخاذ کنند و بر اساس اطلاعات صحیح، عملکرد درست وسنجیده ای از خود نشان دهند. به کمک هوش کسب و کار می توان کاوش و تحلیل اطلاعات را ساده نمود.

هوش تجاری نه يك محصول است و نه يك سيستم، درواقع يك استراتژي ساختاری است كه پيوسته در پی يكپارچه كردن عملكردهای سازمان با اهداف تجاری آن است. با استفاده از تكنولوژی هوش تجاری و با بالا بردن سرعت بدست آوردن اطلاعات دقيق و قابل پيگيری،میتوان به موفقيت تجاری دست پيدا كرد.

سازمان های کشور غالباً در گام اول بلوغ هوشمندی کسب و کار هستند و مدیران ارشد سازمان ها علی رغم وجود اطلاعات جزیی در سیستم های اطلاعاتی سازمان هایشان به ناچار از گزارش هایی که بصورت دستی خلاصه سازی یا تحلیل شده اند، برای پایش وضعیت سازمان‌شان استفاده می­‌کنند. مشکل اصلی این روش زمان بر بودن و هزینه بر بودن تهیه چنین گزارش هایی، برای تصمیم‌گیری‌های مهم سازمانی است.

ارائه اطلاعات:

حجم عظیم داده ها، مشکلی همگانی

هلدینگ ها معمولا حجم انبوهی از داده ها سر و کار دارند که در پایگاه های داده، سیستم های توزیع شده و مکانهای دیگر انبار شده است.

این پایگاه های داده معمولا با تراکنش های مختلفی در هم تنیده هستند،پایگاه های داده هر اندازه هم که مفید و ضروری باشند، برای این آفریده نشده اند که با هم ارتباط برقرار کنند یا کاربران اطلاعات آنها را به روشهای غیر مرسوم تحلیل نمایند. حتی تهیه خلاصه ای ساده از حجم کوه پیکر اطلاعات، کاری است که پایگاه های داده از عهده انجام آن بر نمی آیند. اینجا است که هوش تجاری با قدرت تمام وارد صحنه می شود.


پاکسازی داده، مشکلی همیشگی
شستا به عنوان اولین بزرگترین شرکت سرمایه گذاری کشور، از بیشترین سامانه ها و داده ها نیز برخوردار است. همین نکته است که پاکسازی و تمیزسازی داده ها برای تولید اطلاعات در این سازمان را به یکی از مهمترین و پیچیده ترین مسائل تبدیل میکند. در راهکار هوش تجاری گام ها و فرایندهایی خاصی برای حل این مسئله پیش بینی شده تا اثرات این مشکل را به حداقل برساند.

اهداف تجاری استفاده از هوش تجاری
یکی از دلایل محبوبیت بالای هوش تجاری در چند سال گذشته این بوده که کارشناسان، هوش تجاری را به چشم یک سرمایه گذاری افزایشی در حوزه فناوری اطلاعات نگاه می کنند. در واقع هوش تجاری از این مزیت فوق العاده برخوردار است که اولا درسیستم ها و روش های تولید سازمان دخالت نمی کند و ثانیا مخاطره استفاده از آن اندک است. به عبارت دیگر هوش تجاری دست و پاگیر نبوده، لازم نیست مدیران هر روز صبح که وارد دفتر کار خود می شوند، به عنوان اولین کار به سر و کله زدن با سیستم های کسب و کار بپردازند.

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از هوش تجاری این است که یک راهبرد هوش تجاری (به شرطی که از طراحی و پیاده سازی خوبی برخوردار باشد)

می تواند میزان بازگشت سرمایه را به سرعت افزایش دهد. در اهمیت این موضوع همین بس که بازگشت سرمایه یکی از مهمترین عوامل محاسبه ارزش سرمایه گذاری فناوری اطلاعات در سازمانها محسوب می شود.

مزايا ومنافع پروژه
به جهت بالغ بودن فرايندهاي مديريتي در شستا و نيازمندي­هاي مشخصي که در حوزه اطلاعات و آمار دارند،پياده‌سازي راهکار هوش تجاری مزاياي روشن زير را در حوزه فرايندهاي مديريتي و عملياتي ايجاد مي‌كند :

افزايش دقت و صحت
بوسيله هوشمندي كسب وكار، بخش عمده‌اي از اطلاعات مستقيماً و بدون دخالت انسان از سيستم‌هاي اطلاعاتي موجود دريافت خواهد شد و لذا دقت اطلاعات ارائه شده بسيار بالاتر از قبل خواهد بود(حذف عامل انساني). همچنين در مورد اطلاعات چند منبعي (اطلاعاتي كه داراي بيش ازيك منبع است) مي‌توان مكانيزم‌هاي كشف مغايرت در سيستم طراحي كرد تا با كشف علل مغايرت‌، صحت اطلاعات دريافتي بالاتر رود.

افزايش سرعت
طبيعتاً با الكترونيكي شدن انتقال و دريافت و همچنين كنترل انتقال، سرعت دريافت گزارشات و اطلاعات بسياربالاتر خواهد رفت و هر مدير يا كارشناسي بلافاصله با مراجعه به پورتال جامع گزارشات مي‌تواند اطلاعات و گزارشات مورد نظر خود را دريافت نمايد.

يكپارچگي و افزايش امكان دسترسي در عين امنيت
بوسيله اين سامانه مي‌توان اطلاعات مختلف با ابعاد مختلف از تمام بخشهاي شعب را در كنار هم در اختيار داشت و از اين اطلاعات يكپارچه انواع گزارشات و تحليلها را استخراج نمود. دسترسي به اين سامانه بسيار آسان خواهد بود و در صورت تنظيم،مي‌توان از هر نقطه اتصالي (حتي در خانه با اتصال به اينترنت و يا موبايل و تبلت)به گزارشات و اطلاعات دسترسي پيدا نمود و اين دسترسي با توجه به معماري کلان سامانه، امنيت را كاهش نخواهد داد. براي بالابردن امنيت در اين سامانه‌ها نيزراهکار‌هاي مختلفي از جمله رمز‌گذاري داده‌ها (در بخش يکپارچه‌سازي) و همچنين راه‌اندازي مکانيزم هاي کليد عمومي براي اعتبارسنجي کاربران نرم افزار در نظر گرفت.

هدفمندسازي اطلاعات
داشتن اطلاعات بسيارزياد معادل نداشتن اطلاعات است، زيرا فرد را در انبوهي از اطلاعات غرق مي‌نمايد.با توجه به متدولوژي اجراي راهکار که در قسمت بعدي به آن اشاره مي‌شود، فاز اول پروژه مربوط به بخش شناخت شاخص ها است. در اين بخش به بررسي اطلاعات موجود واطلاعات مورد نياز پرداخته خواهد شد و شاخص‌هاي كليدي عملكرد براي سازمان مشخص مي‌شودتا از بين انبوه اطلاعات‌، مديران فقط مفيدترين اطلاعات براي تصميم‌گيري را مشاهده نمايند.

ساختار دادن به داده‌هاي خام
مزيت سامانه های گزارشگیری در راهکار های هوش تجاری نسبت به ساير سيستم‌هاي گزارش باز سنتي اين است که اين سامانه بجاي كار با داده‌هاي تخت (فيلدها و ركوردها)، با داده‌هاي چند بعدي و تجاري(اندازه، بعد و مكعب) نيز كار مي‌كند كه براي تحليل‌گران كسب و كار، بسيار قابل فهم‌تر و كار با آن نيز بسيار ساده‌تر مي‌باشد.

قابليت انعطاف
بوسيله سامانه توليدگزارشات (گزارش ساز) مي‌توان ساير گزارشات مورد نياز را توليد نمود و هر كاربري قادر خواهد بود داشبوردهاي مورد نظر خود را توليد نموده و مشاهده نمايد. اين اطلاعات در قالبهاي استاندارد (Excel،Word، XML،HTML و PDF)و بصورت دستي و يا زمانبندي شده از سيستم استخراج مي‌شوند. همچنين درصورت تغييرنيازهاي اطلاعاتي، به علت وجود کليه داده‌ها در انبارداده (غير تميز)، نيازي به مراجعه به بانکهاي اطلاعاتي عملياتي براي استخراج داده‌ها نيست.

شناسايي نياز‌هاي نرم‌افزاري

پس از پياده‌سازي اين سيستم، امکان شناسايي ضعفهاي اطلاعاتي در خصوص توليد و مديريت اطلاعات و يا راه‌اندازي سيستم‌هاي جديد عملياتي در تمام نقاط سازمان وجود خواهد داشت که بدين ترتيب كيفيت هزينه نمودن بودجه هاي IT در سازمان بالا خواهد رفت.

كاهش هزينه و ايجاد ارزش
بوسيله سيستم هوش تجاری،مي‌توان از طريق حذف عوامل انساني در توليد اطلاعات در سازمان، هزينه‌هاي بسياري را صرفه‌جويي نمود و با بدست آوردن اطلاعات به موقع و مناسب، دقت و صحت تصميم‌گيري‌هارا افزايش داده و در سازمان ايجاد ارزش نمود.

پايداري
درسيستمهاي مبتني بر انبارداده و بر خلاف ساير سيستم‌هاي گزارش ساز، در صورتيکه منبع داده به عللي قطع شود‌، گزارشات سيستم کماکان قابل دستيابي مي‌باشند. چراکه پايداري آنها مستقل از پايداري منابع داده است و در در مواقع خرابي منبع‌، تنهاداده‌هاي جديد (در صورت وجود) در منبع داده بروز رساني نمي‌شوند.

انتظارات مدیریتی از BI
- بالا بودن ضریب امنیت اطلاعات
- دقیق و مدون بودن گزارشات (برای مثال تصمیم‌گیری درباره‌توقفتولید یک کالا و یا تولید یک کالای جدید در سبد محصولات شرکت نیازمند این است که مدیران اطلاعات دقیقی در گزارش‌های خود داشته ­باشند)
- کاهش هزینه كلی مالكیت و افزایش نرخ بازگشت سرمایه موردنیاز براي انواع نرم فزار و سخت افزار
- ارائه اطلاعات وسیع كسب وكار جهت اتخاذ تصمیمات كلیدي (درواقع خروجی های BI، باید بتواند دید لازم براي توسعه سازمان توسط مدیران اجرایی را فراهم نماید.)

معماري راهکار
بمنظور کسب موفقيت دراجراي پروژه در کمترين زمان ممکن، مي‌بايست ابتدا چالش‌هاي پيش‌رو جهت يکپارچه‌سازي اطلاعات را تقسيم بندي نمود و سپس معماري را به گونه‌اي طراحي کرد تا اين چالش‌هابصورت مجزا بررسي گردد. چالشهايي از قبيل:
روالهای پاکسازی و تمیز سازی داده کدام است ؟
دسترسي به انواع داده ها چگونه ممکن است؟
چه مکانيزم‌هايي براي نگهداري داده‌هاي با حجم بالا بايد انتخاب کرد؟
چه داده‌اي براي يکپارچه سازي مورد نياز است‌؟
داده‌هاي مفيد براي سازمان کدام است‌؟
چگونه مي‌توان داده‌ها را يکپارچه نمود؟
همانگونه که ملاحظه مي‌شودمرتفع نمودن اين چالش‌ها در اجراي پروژه زمان بسيار زيادي را صرف خواهد نمود و هرکدام از آنها به تنهايي مي‌تواند موفقيت پروژه را تهديد نمايد و يا زمان اجراي آنرا افزايش دهد. لذا بمنظور اجراي موفق پروژه، با توجه به تجارب شرکت و همچنين معماري هاي متداول در زمينه سيستم هاي هوش تجاری، معماري ‌اي پيشنهاد مي‌شود که تا حدامکان بتواند اين چالش‌ها را بصورت مجزا مديريت و مرتفع نمايد تا مشکلات هر چالش مستقل از چالش هاي ديگر کنترل شده و احتمال موفقيت پروژه بالاتر رود. بر همين اساس، معماري راهکار بصورت زير پيشنهاد مي شود.

معماري فنی راهکار
معماري فنی راهکار اجراي پروژه در شکل ذيل بيان گرديده است :

1) طرح مدیریت پروژه
در این بخش پیشنهاد طرح مدیریت شامل ساختار سازمانی پروژه، مدیریت منابع انسانی، مدیریت مخاطرات، مدیریت تغییرات، کنترل پروژه، تضمین کیفیت، مدیریت پیکربندی و مدیریت ارتباطات پروژه ارایه خواهد شد.

1.1.1) ساختار سازمانی پروژه
نمودار سازماني پروژه به شرح ذیل میباشد..

Text/HTML

حق انتشار 2018 شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی
دات نت نیوک فارسی