سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین
 سرمایه گذاری در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی بعنوان سود ده ترین صنعت در جهان مطرح می‌باشد . پیش بینی‌ها نشان می‌دهدتا سال 2030 نیاز جهانی به انرژی نفت تقریباً 50% بیشتر از مصرف کنونی باشد لذا افزایش تقاضا در این صنعت که عمدتاً به دلیل نیازتوسعه کشورهای جهان و افزایش نیاز به انرژی و فرآورده های وابسته به آن می‌باشدمنجر به رشد بالای این صنعت گردیده است . همچنین صنعت پتروشیمی بعنوان اولین حلقه اتصال بین صنعت نفت و صنایع داخلی کشورها ، نقشی منحصر بفرد در توسعه صنعتی واقتصادی داشته و از کالاهای استراتژیک صادراتی محسوب می‌شود . 
با توجه به بهره‌مندی کشورمان از منابع غنی نفت و گاز و وجود دانش تخصصی لازم در این بخش ، شرکت سرمایه گذاری نفت ، گاز وپتروشیمی تأمین ضمن شناسایی فرصت‌های سودآور سرمایه گذاری در بخش‌های نفت ، گاز وپتروشیمی به خلق ارزش از طریق بهینه سازی سبد سهام و اجرای طرح های توسعه ای می‌پردازد. 
این شرکت با ادغام دوهلدینگ " نفت و گاز " و " پتروشیمیایی و شیمیایی" تأمین با هدف ایجاد هم افزایی در مجموعه گروه ودر راستای افزایش توان حضور در صنعت در حال فعالیت بوده و با دارا بودن حدود 30%از تولید قیر ، 17 % از تولید روغن پايه، 17 % از تولید تایر ، 10% از تولید پلي اتيلن سبك خطي ، 27% از توليد پلي اتيلن سبك ، 11% از توليد پلي اتيلن سنگين ، 23% از توليد پي ، وي ، سي ، 12% از توليدمتانول ، 5% از توليد اوره ، 4% از توليد آمونياك ، 9% از توليد آروماتیک‌ها ، 39%از توليد اسيد استيك و 26 % از توزيع گاز مايع کشور بعنوان یکی از مهم‌ترین بازیگران اصلی در این صنعت محسوب می‌شود .


اين شركت در ابتدا با نام شرکت پالایش روغن آبادان (سهامی خاص) در سال 1381 تاسيس و سپس در سال 82 نام شرکت به شرکت سرمایه گذاری شیمیایی و سلولوزی تغییر نام یافت و از آبادان به تهران منتقل شد. پس از آن در سال 1383 ، نام شرکت به شرکت صنایع پتروشیمیایی و شیمیایی تامین و نوع شرکت از از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت تا در سال 1390 با ادغام هلدینگ نفت و گاز تامین در اين شركت با نام شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) ثبت گرديده است .
شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و. پتروشیمی یکی از هلدینگهای ازیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) می باشد که شستا با در اختيار داشتن مالكيت 87% ، سهامدار اصلي تاپيكو مي باشد همچنین سهام تاپیکو در مورخه 18/04/92 در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد
تاپيكو به دلیل دارا بودن 41 شركت مديريتي و غير مديريتي در 4 حوزه اصلي كسب و كار شامل نفت و گاز، پتروشيمي، صنايع لاستيك و صنايع سلولزي و همچنين اين شركت با سرمايه گذاري وسيع در پروژه هاي بزرگ ملي مانند پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس با ظرفيت پالايش 360 هزار بشكه در روز و ارزش 3.8 ميليارد يورو ، 3 طرح متانول با مجموع ظرفيت 4.8 ميليون تن در سال و مجموع ارزش 1.5 ميليارد يورو و همچنين ساير پروژه هاي بزرگ ملي ، جزو مهمترین قطب های اقتصادی کشور می باشد.
موضوع فعالیت تاپیکو سرمایه گذاری در شرکت ها و فعالیت شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه صنایع پتروشیمیایی،پتروشیمی و سلولوزی می باشد.
به نظر می رسد چشم انداز این شرکت تبديل شدن به شركتي جهاني با قابليت رقابت‌پذيري بين‌المللي و تامين بيشترين ارزش براي ذينفعان می باشد.


اقلام اطلاعاتی و شاخص های کلیدی عملکرد شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی تامین

1.هزینه حمل‌ونقل
2.سرانه سود عملیاتی
3.گردش انبار
4.انتشار مواد خطرناک برای محیط زیست
5.سرانه مصرف برق و گاز
6.نسبت توقفات برنامه ریزی نشده
7.نسبت توقفات برنامه ریزی شده
8.تعداد توقفات برنامه ریزی نشده ناشی از خرابی ماشین آلات و تجهیزات
9.ضریب تکرار حادثه
10.ضریب شدت حادثه
11.میزان جرائم زیست محیطی
12.شدت تکرار حادثه
13.درصد سهم بازار در ایران
14.نسبت هزینه های توزیع و فروش
15.درصد سهم بازار در خاورمیانه
16.درصد سهم بازار در جهان
17.سهم صادرات از کل فروش
18.رضایتمندی مشتری
19.نسبت تعداد محصولات جدید
20.تعداد همکاری های مشترک درون گروهی
 برای مشاهده شاخص های عمومی در گروه شستا اینجا را کلیک کنید


 ذینفعان سامانه هوش تجاری شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی تامین
- شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی
- شرکت پتروشیمی آبادان
- شرکت پتروشیمی امیرکبیر
- شرکت پتروشیمی خراسان
- شرکت پتروشیمی فارابی
- شرکت پتروشیمی فن آوران
- شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی
- شرکت صنعتی بارز
- شرکت کارتن ایران
- شرکت کاغذ سازی کاوه
- شرکت نفت ایرانول
- شرکت نفت پاسارگاد
- شرکت پتروشيمي غدير
- شرکت پرسي ايران گاز
- شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران چوکا
- شرکت سرمايه گذاري و توسعه صنايع لاستيک
- شرکت محصولات كاغذي لطيف

- شرکت صنايع چوب خزر کاسپین
- شرکت پتروسینا
- شرکت ماشین سازی پارس
- شرکت کربن ايران
- شرکت توليدي گازلوله
- شرکت دوده صنعتي پارس
- شرکت بازرسي فني و کنترل خوردگي تکين کو
- شرکت صنايع لاستيکي سهند
- شرکت سرمايه گذاري هامون کيش
- شرکت شيمي بافت
- شرکت سلسله آب حيات کرمان
- شرکت تولیدی قدر
- شرکت مهندسي و نصب فيرمکو پارس
- شرکت فرآورده قشم
- شرکت احداث و خودکفايي صنايع شاخص
- شرکت شیمی تکس آریاحق انتشار 2018 شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی
دات نت نیوک فارسی